Pozyskiwanie energii ze słońca to jedna z najbardziej ekologicznych metod. Do tej pory jedynie nieliczne gospodarstwa domowe mogły sobie na nią pozwolić ze względu na koszta. Nad tym czy jest to skuteczna metoda i jak działa postaramy odpowiedzieć w tym tekście.
Instalacje, na które składa się fotowoltaika posiadają moduły fotowoltaiczne, ogniwa z materiału półprzewodnikowego, panel fotowoltaiczny, a także konstrukcję wsporczą, która utrzymuje panele. To właśnie w modułach powstaje prąd, który później trafia do gniazdek bądź jest używany w parkometrach czy innych zewnętrznych przedmiotach. Moduły fotowoltaiczne to tak naprawdę złączone ze sobą w grupy ogniwa. Robi się tak ze względu na większą wydajność.
Tania fotowoltaika?
Jeśli mówimy o domowych instalacjach fotowoltaicznych znaleźć się tam muszą jeszcze takie elementy jak licznik dwukierunkowy, który liczy wytworzoną przez nas energię oraz tą pobraną i dostarczoną do elektrowni, falownik, który przekształca prąd na taki jaką moc mają nasze gniazdka, a także sieć energetyczna. To właśnie ona odprowadza nadwyżki prądu do elektrowni. Te wszystkie elementy sprawiają, że fotowoltaika działa.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że energia nie jest magazynowana w naszych domach, a trafia do elektrowni. Oczywiście w sytuacjach nadwyżki energetycznej. Prąd ten możemy odebrać. Najczęściej stanowi on 80% wysłanej wcześniej energii. Różni dostawcy prądu posiadają inne oferty. Większość z nich jest do siebie zbliżonych.
Działanie urządzeń fotowoltaicznych jest niezmienna. Nie ważne czy są one montowane w domu, czy na urządzeniach zewnętrznych. Żeby poprawnie działać potrzebują tych samych elementów. Oczywiście w przypadku użytku domowego dochodzi jeszcze oddawanie energii do elektrowni.
Warto rozważyć montaż systemów woltaicznych. Jest to inwestycja na lata, która zapewni stałe źródło prądu oraz w dłuższej perspektywie pozwoli ograniczyć koszta – można zatem powiedzieć, że hasło tania fotowoltaika jest faktem.